پاییز و زمستان 1402                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، گرگان، ایران
چکیده:   (52 مشاهده)
مقدمه و هدف: با آنکه اکوسیستم مرتعی نقش مهمی در اقتصاد کشور بخصوص در تامین گوشت قرمز ایفا می‌نماید، آنچنانکه باید سرمایه‌‌گذاری‌‌ها و حمایت‌های لازم در این حوزه دیده نمی‌‌شود که یکی از علل آن عدم آرامش روانی از سرمایه‌‌گذاری در این بخش می‌باشد که با بیمه اکوسیستم‌‌ها می‌‌توان این آرامش روانی را ایجاد نمود. برای این منظور در این تحقیق سعی شد عوامل موثر بر پذیرش بیمه مراتع توسط بهره‌‌برداران شهرستان مراوه‌تپه مورد بررسی قرار گیرد.
مواد و روش‌ها: این تحقیق از جنبه هدف کاربردی- تجربی و از جنبه جمع‌‌آوری اطلاعات پیمایشی و همچنین اسنادی کتابخانه‌‌ای است. جامعه آماری مورد نظر نیز همه مرتعداران ذینفع که دارای طرح مرتعداری هستند، می‌‌باشند. در این پژوهش حجم نمونه از طریق فرمول کوکران تعیین شد. در پرسشنامه‌‌ها متغیرهای مختلفی از جمله اقتصادی اجتماعی بهره‌‌برداران، آگاهی از برنامه‌‌های ترویجی و دیگر سوالات مرتبط مورد بررسی قرار گرفت. در این تحقیق به منظور بررسی عوامل موثر بر تقاضای بیمه از مدل رگرسیون لجستیک اسمی استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج مدل لجستیک نشان داد متغیرهای وجود برنامه‌‌های ترویجی در خصوص بیمه مرتع، مشارکت در اجرای طرح‌‌های مرتعداری، مخارج خانواده و سابقه دامداری بر پذیرش بیمه دام و مرتع در سطح یک درصد تاثیر مثبت و معنی‌‌دار داشته است. متغیر وجود برنامه‌‌های ترویجی در سطح یک درصد (9/839 = Exp(B)) بیشترین تاثیر را در پذیرش بیمه مراتع در بین عوامل وارد شده به مدل رگرسیون لجستیک دارد. در این تحقیق وجود برنامههای ترویجی متغیری است که بر احتمال پذیرش بیمه مرتع تاثیر مثبت دارد یعنی با افزایش یک واحد وجود برنامه‌ها ترویجی، احتمال پذیرش بیمه به نسبت 9/8 درصد افزایش می‌یابد. مشارکت در اجرای طرح‌‌های مرتعداری نیز تاثیر مثبتی بر پذیرش بیمه دارد. با افزایش یک واحد مشارکت در اجرای طرح‌های مرتعداری، احتمال پذیرش بیمه به نسبت 3/67 درصد افزایش می‎‌یابد. همچنین سابقه دامداری نیز تاثیر مثبتی بر پذیرش بیمه مراتع در منطقه داشته است و با افزایش یک سال سابقه دامداری، احتمال پذیرش بیمه به نسبت 1/004 درصد افزایش می‌‌‌‌یابد.
نتیجه‌گیری: بنا به نتایج کلی تحقیق برگزاری کلاس‌های ترویجی در خصوص انتقال ریسک و بررسی ابعاد مختلف بیمه تحت شرایطی که مجری کلاس مسلط به زبان ترکی ترکمنی باشد، پیشنهاد می‌شود.

 
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بازار محصولات کشاورزی و منابع طبیعی
دریافت: 1402/9/15 | پذیرش: 1402/11/7

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به اقتصاد و بازار کشاورزی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Agricultural Market and Economics

Designed & Developed by : Yektaweb