پاییز و زمستان 1402                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه علوم سیاسی، دانشکده حقوق، علوم سیاسی و زبانهای خارجی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد، مشهد، ایران
چکیده:   (57 مشاهده)
مقدمه و هدف: با توجه به دیدگاه‌‌های متفاوت در خصوص تأثیر عمق دموکراسی بر محیط‌‌زیست، در پژوهش حاضر یک مطالعه تطبیقی بین ایران و کره‌‌جنوبی در خصوص چگونگی اثرگذاری عمق دموکراسی بر رابطه میان رشد اقتصادی و انتشار گازهای گلخانه‌‌ای انجام شد.
مواد و روش‌‌ها: جهت دستیابی به اهداف تحقیق، داده‌‌های مورد نیاز طی دوره 2021-1981 از بانک جهانی گردآوری شده و جهت تجزیه‌‌وتحلیل داده‌‌ها از مدل خودرگرسیون با وقفه‌‌های توزیعی (ARDL) استفاده شد.
یافته‌‌ها: نتایج پژوهش نشان داد که عمق دموکراسی، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی و نیروی کار در کشور کره جنوبی بیش از ایران و میزان انتشار گازهای گلخانه‌‌ای و تشکیل سرمایه ثابت در ایران بیش از کره جنوبی می‌‌باشد. علاوه براین، در بلندمدت عمق دموکراسی تأثیر معکوس و تولید ناخالص داخلی، نسبت تشکیل سرمایه به تولید ناخالص داخلی و نیروی کار تأثیر مستقیمی بر انتشار گازهای گلخانه‌‌ای در هر دو کشور دارند. همچنین، عمق دموکراسی در بلندمدت از اثر مستقیم تولید ناخالص داخلی بر میزان انتشار گازهای گلخانه‌‌ای هر دو کشور می‌‌کاهد.

نتیجه‌‌گیری: افزایش عمق دموکراسی موجب کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه‌‌ای شده و از آثار مستقیم رشد اقتصادی بر انتشار گازهای گلخانه‌‌ای می‌‌کاهد. از این‌‌رو، به مسئولین کشور به‌‌ویژه وزارت کشور پیشنهاد می‌‌شود، زمینه شکل‌‌گیری و رشد سازمان‌‌های مردم نهاد بویژه در حوزه محیط‌‌زیست را فراهم آورند.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بازارهای فرضی و محیط زیست
دریافت: 1402/9/21 | پذیرش: 1402/10/27

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به اقتصاد و بازار کشاورزی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Agricultural Market and Economics

Designed & Developed by : Yektaweb